Šachmatai

2016-03-26 Atnaujinta: 2021-01-21
Šachmatai

Šachmatai – intelektualus sportas, dažnai vadinamas proto mankšta. Tai gilias tradicijas turintis žaidimas, kuriame specialioje 8 x 8 langelių dydžio lentoje du varžovai kovoja dvejomis skirtingų spalvų kariaunomis. Žaidimo tikslas – paskelbti priešininko karaliui matą. Ši sporto šaka:

  • aktyvina smegenų veiklą;
  • lavina atmintį, loginį ir strateginį mąstymą;
  • stiprina problemų sprendimo įgūdžius;
  • skatina kūrybiškumą;
  • didina ištvermę;
  • ugdo kantrybę ir gebėjimą sutelkti dėmesį.

Istorija

  • Legenda pasakoja, jog Indijoje radža Balhait savo patarėjams liepė sukurti žaidimą, kurį žaisti reikėtų proto, stropumo, įžvalgumo, drąsos ir išminties. Vienas jų pasiūlė šachmatų, sukurtų pagal karo modelį, žaidimą, sakydamas jog būtent kare minėtos savybės labiausiai atsiskleidžia. Nors panašūs į šachmatus žaidimai egzistavo jau prieš 5000 m., tačiau laikoma, kad šachmatai buvo išrasti 6 a. šiaurės vakarų Indijoje.  
  • Iš Indijos šachmatai 6 a. pasiekė Persiją, o iš ten, ją užkariavus arabams, ir visą arabų pasaulį. 7 a. Į Europą, pirmiausiai į Ispaniją, šachmatai pateko iš Artimųjų Rytų. Nuo 12 a. jie paplito Europos aukštuomenėje. Šiuolaikinių šachmatų žaidimo principai suformuluoti 19 a. antroje pusėje Austrijoje. Pirmasis tarptautinis turnyras įvyko 1851 m. Londone. Nuo 1886 m. rengiamos vyrų, nuo 1927 m. moterų šachmatų varžybos dėl pasaulio čempiono vardo. 1924 m. įkurta Tarptautinė šachmatų federacija. Nuo 1927 m. kas du metus rengiamos vyrų, nuo 1957 m. – moterų šachmatų olimpiados.
  • Šachmatai Lietuvoje buvo žinomi jau nuo XIV a. Jų figūrėlių rasta Trakų, Kauno, Klaipėdos piliavietėse, Dubingiuose, Kernavės ir Punios piliakalniuose. Sovietmečiu šachmatai Lietuvoje tapo labai populiariu ir mėgstamu žaidimu, imti organizuoti turnyrai. 1920 m. Kaune buvo įkurtas pirmasis šachmatų klubas, 1929 m. įkurta Lietuvos šachmatų sąjunga.

Kauno sporto mokykloje „Gaja“ šachmatai pradėti kultivuoti 1967 m. tuometinėje Kompleksinėje vaikų ir jaunių sporto mokykloje.

Šachmatus rekomenduojama pradėti lankyti 6-12 m. vaikams.

Treneriai ir užsiėmimų tvarkaraštis

Trenerio D. Vaznonio treniruočių grafikas

Trenerio L. Šolio treniruočių grafikas

Trenerės B. Stonienės treniruočių grafikas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Asmens duomenų apsauga
Sutinku     × Uždaryti

Skip to content